Gå til sidens indhold

Se vinderne af konkurrencen fra KF’s lønundersøgelse 2020

KF gennemfører hvert år en undersøgelse af medlemmernes løn, som munder ud i foreningens lønstatistik. I den forbindelse kan man deltage i en konkurrence. Nu er vinderne trukket. Se her, hvem der har vundet, og hvad de har vundet.

Foto: Unsplash

Erhvervsaktive og ledige medlemmer af Konstruktørforeningen kunne mellem den 30.9. og den 22.10 deltage i en lønundersøgelse, som efterfølgende bliver til foreningens årlige lønstatistik. I den forbindelse kan de, der har lyst, også deltage i en konkurrence om et ophold på Koldingfjord Hotel eller et vingavekort.

Og vinderne er

Vinderen af førstepræmien på et ophold for 2 personer på Hotel Koldingfjord inklusiv middag og morgenmad er:

  • Thomas Lynge Rasmussen fra Randers

Vinderne af et vingavekort til Holte Vinlager på 300 kr. er:

  • Benjamin Redsted Uhlemann, Charlottenlund – vinder af vingavekort
  • Hans-Aksel Nicolajsen, Jordrup - vinder af vingavekort
  • Mogens Jacobsen, Borup – vinder af vingavekort
  • Lars Søe Larsen, Vodskov – vinder af vingavekort
  • Hans Schmidt, Nakskov – vinder af vingavekort
  • Peter Alling Sørensen, Holbæk – vinder af vingavekort
  • Kashif Jan Chohan, Herlev – vinder af vingavekort

"Tillykke til alle vinderne og et stort tak til alle der har bidraget til lønstatistikken. Den er et vigtigt værktøj i lønforhandlingen – både for dem, der selv forhandler løn, men bestemt også for sekretariatet, der forhandler overenskomster og rådgiver medlemmerne om løn," lyder det fra KF's formand Gert Johansen. 

Se KF's lønstatistik

Du kan se KF's gældende lønstatikker her. Den nye lønstatistik for 2020 udkommer i december og bliver annonceret i nyhedsbrevet. 

Lønstatistik

Få KF's nyhedsbrev

Konstruktørforeningen udgiver et nyhedsbrev en gang om måneden, hvor du både får nyheder om dit fag, nye kurser, nyt fra byggeriet og meget andet. Tilmeld dig nyhedsbrevet her: 

Nyhedsbrev