Gå til sidens indhold
Debatindlæg

KF i fælles opråb: Byggeriet skal have et forskningsløft

Bygge- og anlægssektoren bør have en central rolle, når årets forskningsreserve skal fordeles i efteråret. Ligesom andre sektorer har fået målrettede midler til grøn omstilling, bør byggeriet nu prioriteres. Sådan lyder det fra Konstruktørforeningen og en række andre byggeriaktører i debatindlæg.

Kraner tåner mod himlen
Der skal prioriteres flere forskningsmidler til byggeriet, hvis vi skal i mål med den grønne omstilling, lyder det fra KF og 12 andre byggeriaktører.

Hvis vi skal nå hele vejen i mål med den grønne omstilling, er det afgørende, at vi nu også retter blikket mod bygge- og anlægssektoren.

Så klart lyder budskabet fra Konstruktørforeningen og 12 andre byggeriaktører i et fælles debatindlæg, der er bragt i mediet Altinget. 

Mere specifikt er der behov for et forskningsløft i byggeriet, der hidtil ikke har modtaget tilstrækkelig opmærksomhed i finanslovens forskningsreserve på trods af sektorens enorme klimaaftryk og potentiale for forbedring.

Derfor opfordrer Konstruktørforeningen og indlæggets øvrige afsendere til, at der oprettes et missionsdrevet partnerskab eller et Byggeriets Udviklings- og Demonstrationsprogram med øremærkede midler fra forskningsreserven.

Et sådant initiativ vil kunne accelerere den nødvendige udvikling af de nye løsninger, der skal sikre, at vi når hele vejen til 2050-målene.

Læs debatindlægget

Debatindlægget "13 aktører: Vi blev verdensførende på vindenergi. Nu skal byggeriet have samme forskningsløft" er bragt i Altinget den 6. oktober 2025. 

Læs mere
Læs også

Fremtidens byggeri kræver endnu mere innovation