Lønstigninger viser, hvor effektive overenskomster er
I efteråret stiger offentligt ansatte bygningskonstruktører i løn. Og takket være en ny mekanisme i overenskomstforhandlingerne, er lønstigningerne højere, end man ellers kunne forvente. Det er et klart tegn på, hvor effektive overenskomster er, lyder det fra KF's formand, Kirsten Nielsen.
Landets offentligt ansatte kan glæde sig over særligt høje lønstigninger i 2025 på baggrund af de overenskomstaftalte reguleringer.
Det gælder også offentligt ansatte bygningskonstruktører. Regionalt og kommunalt ansatte kan således se frem til stigninger i både oktober og november, mens statsligt ansatte får en samlet stigning i november.
Og stigningerne er relativt høje, fordi det er lykkedes at introducere en ny mekanisme i overenskomstforhandlingerne, forklarer formand for Konstruktørforeningen, Kirsten Nielsen:
“I virkeligheden er det også et rigtig godt eksempel på, hvor effektive overenskomster er. Og at modellen stadig er i udvikling. Vi er lykkedes med at introducere et nyt værktøj, der har forbedret reguleringsordningen og resulteret i højere lønstigninger allerede i overenskomstperioden,” lyder det fra Kirsten Nielsen.
En ny mekanisme
Reguleringsordningen er en mekanisme, der skal sikre, at lønudviklingen på det offentlige arbejdsmarked tilnærmelsesvist følger – men ikke overgår – lønudviklingen på det private arbejdsmarkeder.
Ordningen betyder, at der i en overenskomstperiode er indlagt en planlagt regulering af offentligt ansattes løn.
Det nye værktøj, Kirsten Nielsen henviser til, er den såkaldte Ultimo-forhandling, der er kommet ind med OK24. En forhandling, der foregår forud for reguleringen, og som er med til at sikre mere retvisende reguleringer - og i dette tilfælde højere lønstigninger.
”Det er lidt teknisk at forklare, men essensen er, at man har udviklet en ny mekanisme, som i meget større grad end før sikrer, at de offentlige lønninger nu kan følge med de private. Derfor har kommunalt og regionalt ansatte fået lønstigninger hele 3 gange i år, og de statslige får i november en ekstraordinær lønstigning på 1,3 %. Det er virkelig noget, som kan mærkes,” konstaterer Kirsten Nielsen.
Næste overenskomstforhandling
Også Tomas Kepler, der er formand for hovedorganisationen Akademikerne (AC), som Konstruktørforeningen er medlem af, glæder sig over lønstigningerne.
Til Politiken udtaler han, at han er begejstret over, at AC’s medlemmer får en tredje lønstigning i år, men at det er for tidligt at sige, hvorvidt der kommer en Ultimo-forhandling med i næste offentlige overenskomst.
De offentlige overenskomster forhandles igen i 2026. Når der er nyt om OK26, kan du løbende følge med på KF’s OK26-side.
Så meget stiger offentligt ansatte bygningskonstruktører
- Lønningerne for kommunalt ansatte bygningskonstruktører stiger i oktober med 0,3 % og i november med 0,7 %
- Lønningerne for regionalt ansatte bygningskonstruktører stiger i oktober med 0,3 % og i november med 0,73 %
- Lønningerne for statsligt ansatte bygningskonstruktører stiger i november med 1,3 %